„Dziesięć przykazań” – podstawowe informacje o telenoweli

Dziesięć przykazań” to zekranizowana z wielkim rozmachem brazylijska telenowela wytwórni Rede Record powstała na motywach biblijnej historii proroka Mojżesza, który wyzwolił Izraelitów z egipskiej niewoli i doprowadził ich do Ziemi Obiecanej. Role główne w tej 242-odcinkowej produkcji zagrali Guilherme Winter, Camila Rodrigues, Sérgio Marone i Giselle Itié. Oto garść podstawowych informacji o serialu, który zdobył rzeszę fanów na całym świecie, także w Polsce! 

 

Kraj i rok produkcji: Brazylia 2015

Tytuł oryginalny: Os Dez Mandamentos

Liczba odcinków: 242

Wytwórnia: Rede Record

Producent: Douglas Tavolaro

Scenariusz: Vivian de Oliveira

Obsada: Guilherme Winter, Camila Rodrigues, Giselle Itié, Sérgio Marone, Petrônio Gontijo, Gabriela Durlo, Giuseppe Oristânio, Benvindo Sequeira, Adriana Garambone, Eduardo Lago, Samara Felippo, Victor Pecoraro, Rayana Carvalho, Thierry Figueira, Roberta Santiago, Larissa Maciel i inni.

Utwór przewodni:Tigres” – Daniel Figueiredo

Czołówka:

Trailer:

Fabuła:

Egipt, rok 1300 p.n.e. Faraon Seti I (Zé Carlos Machado) daje upust swojej nienawiści do Hebrajczyków i nakazuje zabójstwo wszystkich niemowląt płci męskiej. W tym samym czasie w hebrajskiej rodzinie rodzi się chłopiec. Matka dziecka, Jocabed (Denise Del Vecchio) chcąc uratować życie swojemu dziecku, umieszcza je w koszyku i wypuszcza do Nilu. Traf chce, że niemowlę zostaje odnalezione przez córkę faraona, Henutmire (Mel Lisboa). Księżniczka, która nie może mieć własnych dzieci postanawia wychować chłopca. Mijają lata..

Mojżesz (Guilherme Winter) jest architektem i wojownikiem. Przyjaźni się ze swoim przybranym wujem, Ramzesem (Sérgio Marone) oraz córką kapłana Nefertari (Camila Rodrigues). Dziewczyna, która jest obiektem westchnień młodego władcy podkochuje się w Hebrajczyku. Miłość do tej samej dziewczyny oraz intrygi jej przebiegłej matki Yunet (Adriana Garambone) sprawiają, że mężczyźni stają się rywalami. W wyniku konfliktu z przyjacielem, Mojżesz zostaje wygnany z pałacu i musi opuścić Egipt. Zostaje pasterzem. Poznaje odważną i niezależną Seforę (Giselle Itié), która zostaje jego żoną.

Poukładane życie Mojżesza zmienia się ponownie, gdy podczas wykonywania obowiązków pasterskich jest świadkiem objawienia Bożego. Stwórca nakazuje dzielnemu Hebrajczykowi powrót do Egiptu i wyzwolenie Izrealitów z niewoli! Mojżesz posłusznie spełnia wolę Boga i wraca do kraju, w którym się wychował. Odnajduje swoją prawdziwą rodzinę i z pomocą ukochanej matki, brata Aarona (Petrônio Gontijo), siostry Miriam (Larissa Maciel) i ich przyjaciół, staje do walki o wolność narodu. Musi przy tym stawić czoła Ramzesowi i Nefertari, którzy są teraz małżeństwem…

Emisja w Polsce:

TV PULS: kwiecień-grudzień 2016 i luty-październik 2018

TV TRWAM: grudzień 2016 – maj 2020, czerwiec 2020 – obecnie

 

 

FOT. Bastidores da TV

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *