Kto jest kim? Poznajmy bohaterów brazylijskiej telenoweli „Dziesięć przykazań”

Wiara, miłość, nienawiść, intrygi i niesprawiedliwość – to wszystko można zobaczyć w zrealizowanej z wielkim rozmachem brazylijskiej telenoweli kostiumowej „Dziesięć przykazań”. Główne role w serialu wytwórni Rede Record zagrali Guilherme Winter, Camila Rodrigues, Sérgio Marone i Giselle Itié, którzy w realistyczny sposób wcielili się w postaci historyczne. Warto poznać bliżej tych i innych bohaterów 242-odcinkowej historii Mojżesza, która zyskała popularność na całym świecie, także w Polsce!

 

Mojżesz (Guilherme Winter) – Hebrajczyk, który wychował się na egipskim dworze jako przybrany syn Henutmire i Disebeka. Zaraz po urodzeniu biologiczna matka wsadziła go do kosza i puściła do Nilu, aby uratować go przed śmiercią z rąk ludzi faraona. Po latach Mojżesz wyrasta na dzielnego i inteligentnego młodzieńca, zostaje architektem i wojownikiem. Przyjaźni się z Ramzesem i Nefertari. Między nim, a córką kapłana rodzi się prawdziwa miłość, co nie podoba się synowi faraona oraz podstępnej matce dziewczyny. Na skutek intryg i rywalizacji z księciem, jest zmuszony opuścić pałac i Egipt. Zostaje pasterzem i zakłada rodzinę u boku pięknej Sefory. Po latach wraca, aby wykonać Boży plan i wyzwolić naród z egipskiej niewoli. Odnajduje swoją biologiczną rodzinę i staje do walki z Ramzesem oraz Nefertari, która wciąż go kocha i jednocześnie nienawidzi.

 (Guilherme Winter jako Mojżesz, fot. Diario de Pernambuco)

 

Nefertari (Camila Rodrigues) – Egipcjanka, owoc romansu Yunet z zięciem faraona Disebekiem. Wychowuje się w haremie jako córka kapłana Pasera i nie jest świadoma swojego prawdziwego pochodzenia. Od dziecka przyjaźni się z Ramzesem oraz Mojżeszem, jest ich towarzyszką zabaw. Jako dorosła dziewczyna zakochuje się w Hebrajczyku i mimo, że jest rozdarta, chce się z nim związać. Niestety nie podziela obaw Mojżesza o los niewolników i nie rozumie jego próby odnalezienia biologicznej rodziny. W końcu na skutek intryg podstępnej matki zostaje żoną Ramzesa. Pod wpływem męża i Yunet zaczyna być bardzo niechętna Hebrajczykom. Jej poukładane życie na dworze zmienia się po powrocie Mojżesza, zwłaszcza gdy ten odrzuca jej względy. Odrzucona kobieta robi wszystko, aby zemścić się na nim, jego rodzinie i innych Hebrajczykach.

(Camila Rodrigues jako Nefertari, fot. Correio)

 

Ramzes (Sérgio Marone) – syn faraona Setiego i jego żony Tui. Młodszy brat księżniczki Henutmire. Jest najlepszym przyjacielem Mojżesza i jego przybranym wujem. Mężczyzna bardzo przystojny, uwodzicielski i elegancki, który już od dziecka jest świadomy tego, że zostanie władcą Egiptu. Od dawna podkochuje się w Nefertari i nie może zrozumieć, że dziewczyna woli związać się z jego przyjacielem. Przez to też zaczyna rywalizować z Mojżeszem. Dzięki pomocy Yunet poślubia ukochaną, szybko zostaje faraonem i zaczyna uważać się za Boga. Jako nowy władca okazuje Hebrajczykom szczerą nienawiść i pogardę. Jest gotowy na największą podłość, aby uprzykrzyć im życie. Po latach znów staje do walki z Mojżeszem, który chce wyzwolić swój lud. Do tego dochodzi zazdrość o Nefertari, która tak naprawdę nigdy nie przestała kochać pasterza…

(Sérgio Marone jako Ramzes, fot. TV Foco)

 

Sefora (Giselle Itié) – najstarsza z siedmiu córek madianickiego kapłana Jetra. Po przedwczesnej śmierci matki musiała pomóc ojcu w opiece nad rodzeństwem i trzodą. Jest kobietą silną, zdeterminowaną i niezależną. Z pozoru nieokiełznana i dzika, ale w głębi serca wierna, oddana, lojalna i kochająca. Gdy poznaje Mojżesza jest wobec niego nieufna, jawnie okazuje mu swoją niechęć. Z czasem jednak zaprzyjaźnia się z nim i przyucza go do zawodu pasterza. W końcu zostaje jego żoną i wspiera go, gdy Bóg nakazuje mu wyzwolenie Hejbraczyków z egipskiej niewoli.

 (Giselle Itié jako Sefora, fot. Gente – IG)

 

Aaron (Petrônio Gontijo) – młodszy syn Jocabed i Amrama, brat Miriam i Mojżesza, mąż Eliszeby. Mężczyzna silny, uczciwy, rzetelny i pracowity, chociaż jednocześnie bardzo porywczy i wybuchowy. Jako królewski niewolnik zaznał wielu upokorzeń. Ma żal do Mojżesza, że ten wychowywał się w dostatku na królewskim dworze, podczas gdy jego rodzina żyła w niedostatku. Aby się zemścić na bracie, wyjawia mu prawdę o jego pochodzeniu. Pomimo swojego buntowniczego charakteru Aaron ma wielkie serce. Bezwarunkowo kocha swoją rodzinę i jest gotowy na wszystko, aby ją chronić. Zostaje wybrany przez Boga, aby pomóc Mojżeszowi w wyzwoleniu Izraelitów z niewoli. To poprawia jego skomplikowane relacje z bratem.

(Petrônio Gontijo jako Aaron, fot. Purepeople)

 

Eliszeba (Gabriela Durlo) – żona Aarona i matka czwórki jego dzieci, synowa Jocabed, bratowa Miriam i Mojżesza. Jest kobietą bardzo uczciwą, oddaną rodzinie i pracowitą. Nawet będąc w zaawansowanej ciąży ciężko pracuje na polach pszenicy należących do faraona, aby zapewnić byt najbliższym. Za sprawą swojej delikatności i czułości ma kojący wpływ na wybuchowy charakter męża i gasi jego buntowniczy temperament, dzięki czemu chroni go przed popełnieniem największych głupot. Jest troskliwa i pomocna wobec członków rodziny, przyjaciół i wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

(Gabriela Durlo jako Eliszeba, fot. Purepeople)

 

Pozostali bohaterowie:

Paser (Giuseppe Oristânio) – Egipcjanin, kapłan w pałacu faraona, od lat wierny i oddany rodzinie królewskiej. Zakochuje się w Yunet i poślubia ją, nie wiedząc, że kobieta z premedytacją romansuje z mężem księżniczki. Wychowuje Nefertari myśląc, że to jego córka. Jest wspaniałym, oddanym ojcem, który poświęciłby wszystko dla dobra dziewczyny. Jest dobroduszny wobec Hebrajczyków. Szanuje Mojżesza i jego Boga.

Baruch (Benvindo Sequeira) – wdowiec, ojciec Anibala i Menahema, największy wróg Jetra, z którym walczy o dostęp do studni. Jest hodowcą i sprzedawcą owiec. Człowiek pozbawiony skrupułów, arogancki, chciwy, zachłanny i nie lubiący przegrywać. Materialista, który chciałby wzbogacić się czyimś kosztem. Chciałby mieć kontrolę nad wspólnotą, dlatego zazdrości Jetrowi jego wpływów.

Yunet (Adriana Garambone) – Egipcjanka, tancerka i prostytutka zakochana w Disebeku, z którym romansuje i zachodzi w ciążę. Kobieta zazdrosna i chciwa. Szantażem załatwia sobie miejsce w pałacu. Jest damą do towarzystwa Henutmire. Dla awansu społecznego poślubia kapłana Pasera. Szczerze nienawidzi Henutmire oraz Mojżesza i knuje przeciwko nim. Robi wszystko, aby jej córka została królową. Gardzi Hebrajczykami i uprzykrza im życie.

Disebek (Eduardo Lago) – jeden z najlepszych oficerów faraona. Jest zalotnym i uroczym kobieciarzem. Romansuje z Yunet i obiecuje jej ślub, ale zostaje mężem Henutmire i obejmuje stanowisko generała. Początkowo niechętnie wychowuje Mojżesza jako swojego syna, ale z czasem zaczyna traktować go jak swojego prawdziwego potomka. Często broni wychowanka przed faraonem. Ulega szantażom i manipulacjom chciwej kochanki.

Jocabed (Denise Del Vecchio) – Hebrajka, silna, mądra i bardzo wierząca kobieta. Jest żoną Amrama i matką Miriam, Aarona i Mojżesza. Aby uratować swoje dziecko przed śmiercią umieszcza je w koszyku, który puszcza do Nilu. Mimo wszystkich cierpień i upokorzeń bezgranicznie ufa Bogu i wierzy w wyzwolenie Hebrajczyków z niewoli. Jest wielkim wsparciem dla swoich dzieci. Zrobi wszystko, aby jej rodzina przetrwała.

Ikeni (Victor Pecoraro) – jeden z królewskich oficerów. Dobry i przystojny, ale bardzo nieśmiały mężczyzna. Skrycie podkochuje się w Karomie, która jest damą do towarzystwa księżniczki Nefertari, ale długo nie potrafi wyznać jej swoich uczuć. Z polecenia faraona musi gnębić Izraelitów, jednak w tajemnicy często im pomaga i ostrzega ich przed niebezpieczeństwem. Szanuje Mojżesza i członków jego rodziny.

Adira (Rayana Carvalho) – młodsza siostra Sefory, dziewczyna bardzo słodka i bezkonfliktowa, która stara się unikać konfliktów i waśni. Robi wszystko aby utrzymać harmonię i pokój. Jest zakochana w Menahemie, ale wie, że ich związek jest niemożliwy z powodu wieloletnich rodzinnych waśni. Traktuje Seforę jak najlepszą przyjaciółkę, ufa jej i powierza swoje sekrety.

Anibal (Thierry Figueira) – syn Barucha i brat Menahema. Tak jak jego ojciec jest agresywny i pozbawiony skrupułów. Ignorant zdolny do największego okrucieństwa. Jest przekonany, że wszystko można osiągnąć siłą. Jest totalnym przeciwieństwem swojego brata, dlatego gardzi nim i uznaje go za głupca oraz słabeusza.

Karoma (Roberta Santiago) – najwierniejsza dama do towarzystwa Nefertari, a zarazem jej przyjaciółka i powiernica. Jest zakochana w Ikenim. Świadoma tego, że żołnierz czuje do niej to samo cierpliwie czeka, aż ten odważy się wyznać swoje uczucia. Jest bardzo dobrą matką, pragnie dać swojemu synowi wszystko co najlepsze. Jest przychylna Mojżeszowi i innym Hebrajczykom.

Miriam (Larissa Maciel) – córka Jocebed i Amrama, starsza siostra Mojżesza i Aarona. Kobieta sprytna, odważna i inteligentna. Tak jak jej matka ma silną osobowość i jeszcze silniejszą wiarę w Boga. Jest kobietą niezależną i wolną, ponieważ nie chce wychodzić za mąż bez miłości. Musi znosić próby swatania ze strony rodziny. Przed laty to ona pomogła matce uratować życie Mojżesza. Teraz jest wielkim oparciem dla braci i wspiera ich w misji.

 

 

FOT. Observatório da TV

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *