„Twoje życie należy do mnie” – pierwsza brazylijska i latynoamerykańska telenowela w telewizji!

W piątek, 21 grudnia 1951 roku, brazylijska stacja telewizyjna TV Tupi São Paulo wyemitowała pierwszy odcinek serialu „Twoje życie należy do mnie” (oryg. „Sua Vida Me Pertence”). Piętnastoodcinkowa produkcja jest uznawana za pierwszą telenowelę latynoamerykańską w historii telewizji, a jej produkcja wyglądała zupełnie inaczej niż miałoby to miejsce obecnie. Przenieśmy się w czasie i poznajmy szczegóły dotyczące powstawania tej brazylijskiej telenoweli. 

W grudniu tego roku minie 69 lat od powstania pierwszej telenoweli latynoamerykańskiej w historii telewizji. Co ciekawe scenariusz serialu był pierwszym, który powstał specjalnie dla telewizji, bowiem wcześniej emitowała ona głównie sztuki tworzone na podstawie słynnych dzieł literackich, m.in. Szekspira.

Za scenariusz i reżyserię telenoweli „Twoje życie należy do mnie” (oryg. „Sua Vida Me Pertence”) odpowiedzialny był Wálter Forster, który zagrał również główną rolę męską. Oprócz niego pierwszoplanowe role zagrały Vida Alves i Lia de Aguiar, zaś rolę czarnego charakteru powierzono aktorowi Limie Duarte (w Polsce znany z roli Afonsa Lambertini w telenoweli „Barwy Grzechu”).

„Twoje życie należy do mnie” (oryg. Sua Vida Me Pertence) opowiada historię młodej dziewczyny Elisabeth (w tej roli Vida Alves), która zakochuje się w starszym od siebie mężczyźnie (w tej roli Wálter Forster). Ten jednak nie jest zainteresowany związkiem z młodziutką kobietą. Gdy po jakimś czasie zaczyna coś do niej czuć, ona nie zwraca na niego uwagi. On niezrażony postanawia zrobić wszystko, aby odzyskać jej względy. Sytuację komplikuje jednak fakt, że mężczyzna jest już żonaty (w roli jego żony Lia de Aguiar).

(Kadr serialu „Twoje życie należy do mnie”, fot. TV Novelas)

Telenowela „Twoje życie należy do mnie” zadebiutowała na ekranach w piątek, 21 grudnia 1951 roku. Kolejne odcinki emitowane były dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki (chociaż niektóre źródła podają, że serial emitowany był we wtorki i czwartki) o godz. 20:00. Łącznie powstało piętnaście odcinków, a każdy trwał dwadzieścia minut. Ostatni odcinek wyemitowany został na początku lutego 1952 roku.

(Lia de Aguiar i Dionísio Azevedo na planie telenoweli, fot. Roy Fechter/Pinterest)

Wielką ciekawostką jest fakt, że odcinki telenoweli powstawały na żywo! Oznacza to, że aktorzy pojawiali się w studiu telewizyjnym gdzie odgrywali swoje role. Nie było to łatwe, ponieważ zarejestrowany obraz i dźwięk trafiały od razu do telewidzów, nie było więc mowy o pomyłkach czy powtarzaniu scen.

W związku z tym, że ówczesne studio telewizyjne nie było duże i powstawały w nim wszystkie programy, scenarzyści musieli za każdym razem rozbierać i na nowo przygotowywać scenografię. Groziło to tym, że w każdym odcinku wnętrze może się od siebie znacznie różnić. Aby się zabezpieczyć przed wpadką i zapewnić ciągłość opowiadanej historii, fotograf wykonywał zdjęcia poszczególnych scen, aby w kolejnych odcinkach dokładnie je odtworzyć.

Pisząc o telenoweli „Twoje życie należy do mnie” nie można pominąć ważnej kwestii, a mianowicie pocałunku w wykonaniu Vidy Alves i Wáltera Forstera w jednym z odcinków serialu. Był to pierwszy pocałunek  w historii brazylijskiej telenoweli, który wzbudził ogromne kontrowersje! Scena została uznana za gorszącą, ponieważ w tamtych czasach publiczne pocałunki były tematem tabu. Także wśród artystów. A fotograf uznając pocałunek za nieprzyzwoity usunął zapis i wszystkie zdjęcia go upamiętniające.

Gdy telenowela „Twoje życie należy do mnie” była emitowana w telewizji TV Tupi program ten nadawany był wyłącznie w mieście São Paulo. Serial szybko zdobył jednak dużą popularność i stał się punktem zapalnym do powstania jednego z najbardziej popularnych gatunków telewizyjnych jakim jest telenowela. A Vida Alves i Wálter Forster stali się wielkimi gwiazdami i pionierami brazylijskiej telewizji!

(Vida Alves i Wálter Forster stali się wielkimi gwiazdami w Brazylii, fot. TV Novelas)

 

 

Bibliografia:

Mike Lanchin, BBC – „Tu vida me pertenece”, la primera telenovela de la historia que hace 60 años encendió nuestra pasión;

TV Brasil!, La Primera Telenovela Brasilera;

Teledramaturgia, Sua Vida Me Pertence;

 

 

FOT. Teledramaturgia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *