„Zakazana ścieżka”. Oto pierwsza telenowela w Meksyku!

Był 9 czerwca 1958 roku kiedy na kanale 4 stacji Telesistema Mexicano wyemitowano pierwszy odcinek meksykańskiej telenoweli „Zakazana ścieżka” (oryg. „Senda prohibida”). Stworzona przez Fernandę Villeli historia skromnej, ambitnej sekretarki, która za wszelką cenę starała się zostać kochanką swojego szefa wstrząsnęła opinią publiczną. I, mimo że serial wywołał wielkie oburzenie wśród odbiorców, to osiągnął ogromny sukces i stał się początkiem dla tego gatunku w Meksyku! Poznajmy historię przebiegłej Nory, która dążyła do bogactwa po „Zakazanej ścieżce”! 

Scenariusz do telenoweli „Senda prohibida” został napisany przez Fernandę Villeli (prawdziwe dane to María Ofelia Villenave Garza) w 1957 roku. Później stworzona przez scenarzystkę historia trafiła na biurko producentów Jesúsa Gómeza Obregona i Rafaela Banquellsa, który dotychczas zajmował się produkcją komedii. Żadne z nich nie spodziewało się, że serial osiągnie tak duży sukces, a telenowela stanie się najpopularniejszym gatunkiem telewizyjnym w Meksyku.

Potencjał w produkcji zdawali się dostrzegać kierownicy stacji Telesistema Mexicano. To właśnie oni zdecydowali, że serial trafi na kanał 4, na którym dotychczas tego typu produkcje nie były emitowane! Co więcej postanowili, że produkcja będzie emitowana od poniedziałku do piątku o godz. 19:30. Ciekawe posunięcie, zważywszy na fakt, że w tamtym czasie seriale telewizyjne emitowane były zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu.

Twórcy „Zakazanej ścieżki” rozpoczęli poszukiwania aktorów, którzy mogliby wystąpić w nowej produkcji. Do współpracy zaprosili jedną z najpopularniejszych aktorek złotego wieku meksykańskiego kina – Silvię Derbez. Ku ich uciesze, była królowa piękności, która wystąpiła w przeszło dwudziestu filmach, zgodziła się wziąć udział w serialu telewizyjnym. Jej partnerem został meksykański aktor filmowy, urodzony w Hiszpanii Francisco Jambrina. Do udziału w produkcji zaproszono także aktorkę kubańskiego pochodzenia Dalię Íñiguez.

(od lewej: Silvia Derbez, Francisco Jambrina i Dalia Íñiguez, fot. Fandango, Mediateca INAH, IMDb)

Nadszedł poniedziałek, 9 czerwca 1958 roku. Na kanale 4 stacji Telesistema Mexicano wyemitowany został pierwszy, 30-minutowy odcinek powstającej na żywo, czarno-białej telenoweli „Zakazana ścieżka” (oryg. „Senda prohibida”).

(Kadr z serialu „Zakazana ścieżka”, oryg. „Senda prohibida”, fot. Tapatalk)

Przez kolejne dni Meksykańscy widzowie poznawali historię pochodzącej z małego miasteczka, ambitnej Nory Valdez (Silvia Derbez), która wyjeżdża do stolicy, aby osiągnąć sukces zawodowy, znaleźć bogatego męża i mieć wszystko, czego do tej pory nie miała. Dzięki swojej urodzie i dobrym manierom dostaje pracę sekretarki w biurze Federica Garcíi (Francisco Jambrina). W osobie swojego chlebodawcy dziewczyna dostrzega szansę na zdobycie bogactwa i wygodnego życia, dlatego bez skrupułów uwodzi mężczyznę. Zupełnie nie przeszkadza jej fakt, że Federico jest mężem szanowanej w społeczeństwie Irene (Dalia Íñiguez), z którą wychowuje syna imieniem Roberto (Héctor Gómez)! Przebiegła Nora owija sobie kochanka wokół palca, a w zamian za pieszczoty i bliskość żąda prezentów i drogiej biżuterii, czym doprowadza mężczyznę do ruiny! Wkrótce zaczyna żałować swoich postępków…

Serial „Zakazana ścieżka” (oryg. „Senda prohibida”) liczył łącznie pięćdziesiąt, 30-minutowych odcinków. Telenowela szybko osiągnęła sukces, ale wywołała też wśród społeczeństwa wielkie oburzenie! Ludzie nie mogli wybaczyć podstępnej Norze tego, że bez skrupułów omotała niewinnego, zakochanego w niej do szaleństwa mężczyznę, próbowała rozbić jego rodzinę i doprowadziła go do ruiny! Widzowie byli wściekli do tego stopnia, że udali się przed budynek, w którym powstawał serial, aby zlinczować Silvię Derbez! Przerażona aktorka musiała ominąć rozjuszony tłum w eskorcie strażników.

Wpływ, jaki na meksykańskich widzów miała telenowela „Zakazana ścieżka” (oryg. „Senda prohibida”) sprawił, że kierownictwo stacji postanowiło wyprodukować kolejne tego typu produkcje. W 1958 roku Telesistema Mexicano wyemitowała kolejne trzy telenowele, natomiast w roku kolejnym – aż osiem! Scenarzystka serialu, Fernanda Villeli, w jednym z udzielonych wywiadów powiedziała „Sukces był tak wielki, że druga telenowela miała już 120 odcinków, a trzecia 250 odcinków”.

(Aktorzy serialu „Zakazana ścieżka”, oryg. „Senda prohibida”, fot. Filmatronik)

Sukces produkcji miał też wielki pływ na późniejszą karierę Silvii Derbez. Aktorka, znana dotychczas z ekranów kina stała się wielką gwiazdą meksykańskiej telewizji! Do 2001 roku zagrała w ponad czterdziestu telenowelach! Polscy widzowie mogą kojarzyć ją z takich produkcji jak „Virginia” („La Intrusa”) i „Paulina” („La Usurpadora”).

Jak się okazało „Zakazana ścieżka” stała się drogą do wielkiego sukcesu i narodzin najważniejszego gatunku meksykańskiej i latynoskiej telewizji! Kto bowiem zaprzeczy, że Meksyk słynie z produkcji najlepszych telenowel?

 

 

Bibliografia:

Filmatronik – „Las Telenovelas: Senda Prohibida con Silvia Derbez”

La Vanguardia – „La telenovela cumple 50 años”

EcuRed – „Senda prohibida”

 

 

FOT. Tapatalk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *